Więzienie, z którego nie da się uciec

Kampania społeczna pokazująca więźnia, który usiłuje uciec, zaś strażnik, który go łapie, nie więzi go ponownie, ale daje przepustkę z więzienia?… O co chodzi?

Kampania „Pomóż im uciec” powstała w Holandii na zlecenie Dutch Kidney Foundation, która pokazuje na przykładzie więźnia, który nie może uciec, bo bez dializy nerek umarłby w ciągu trzech dni, jak bardzo osoby poddawane dializie są od niej zależne i jak bardzo ich życie przypomina więzienie. Bez dializ chorzy nie są w stanie normalnie funkcjonować, uczyć się, pracować, ponieważ większość czasu muszą spędzać w szpitalu.

Dutch Kidney Foundation stworzyła kampanię, na potrzeby zbiórki pieniędzy na projekt przenośnej sztucznej nerki. Prace trwają już od kilku lat, a prototyp ma powstać w 2018 roku. Na ten cel potrzebna jest kwota 10 milionów euro. Nerka ułatwiłaby życie pacjentom potrzebującym dializy – działa na podobnych zasadach, co maszyna do dializ, ale można jej używać w dowolnym miejscu. Chorzy byliby niezależni i wolni od konieczności spędzania wielu godzin w szpitalu.