Uwaga na suplementy diety!

Bywają groźne dla zdrowia – ostrzegają naukowcy.

Niewłaściwe stosowanie bądź nadużywanie niektórych rodzajów takich preparatów może mieć poważne konsekwencje – wskazują na to wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez Consumer Reports we współpracy z Amerykańską Agencją Żywności i Leków FDA. Groźne mogą być witaminy, probiotyki czy środki na odchudzanie.

Badacze z Consumer Reports współpracując z lekarzami i ekspertami w dziedzinie żywienia zidentyfikowali 15 składników suplementów diety, których powinno się unikać. Należy do nich m.in. kofeina i kava – dodawane często do środków na odchudzanie oraz czerwony ryż.

Jednak producenci suplementów diety są oburzeni generalizowaniem problemu. Przypominają, że co roku zażywa je 150 mln Amerykanów, u których nie obserwuje się żadnych reakcji ubocznych.

FDA natomiast przypomina: to, że suplementy diety można kupić w aptekach , niestety nie oznacza, że są to produkty przebadane przez odpowiednie organy kontrolne. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do produktów leczniczych, których bezpieczeństwo i jakość muszą być zbadane przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) – suplementy diety nie przechodzą takiej procedury.

 

Źródło: CBS News