Usta malowane na niebiesko w Światowym Dniu Nadciśnienia Płucnego.

Sine usta, trudności z oddychaniem, zmęczenie to objawy nadciśnienia płucnego. Jest to ciężka i rzadka choroba, która uszkadza płuca i serce. Z okazji 5. Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego zorganizowano w Warszawie akcję edukacyjno- informacyjną i przygotowano specjalny tor przeszkód w geście solidarności z osobami chorymi.

Największym problemem w Polsce jest wczesne rozpoznanie choroby, która najczęściej dotyka ludzi młodych. Lekarze pierwszego kontaktu rzadko mają do czynienia z takimi chorymi i bagatelizują objawy – podkreśla prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym Ich Przyjaciół Alicja Morze.

Kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych w Otwocku, profesor Marcin Kurzyna przyznał, że szybka diagnostyka pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii i powstrzymanie postępu choroby.

Symbolem nadciśnienia płucnego są niebieskie usta. Organizatorzy akcji zachęcali do malowania dziś ust na niebiesko w geście solidarności z osobami chorymi, robienia zdjęć i publikowania ich na profilach społecznościowych.

 

IAR