Telemedycyna szansą dla zdrowia.

Telemedycyna zrewolucjonizuje ochronę zdrowia. Globalny potencjał leczenia chorób przewlekłych z  jej wykorzystaniem sięga miliardów dolarów.

W Krynicy-Zdroju na XV Forum Ekonomicznym dyskutowano o rewolucji informatycznej w ochronie zdrowia. Telemedycyna to segment rynku, który w ocenie ekspertów ma olbrzymi potencjał rozwoju.

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wojciech Matusewicz zauważył, że już jest wykorzystywana do przesyłania zdjęć i opisów badań radiologicznych. Można by ją natomiast szerzej zastosować w diagnostyce.

„Kolejka dzisiaj do kardiologia wynosi niecałe 3 miesiące, przy dobrej ocenie lekarza POZ i możliwości telekonsultacji, ta kolejka ma szanse wybitnie się zmniejszyć” – ocenił ekspert.

Będzie to korzyść dla pacjenta i placówki, która obetnie koszty.

Zdaniem ministra zdrowia Mariana Zembali, informatyzacja służby zdrowia niesie ze sobą nową jakość dostępności do specjalistów i współpracy lekarzy różnych specjalności. Przywołał on pilotażowy program telekonsultacji medycznych Zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.