Szpiko-przyjaciele. Akcja Fundacji „Krwinka”

W niedzielę 22 listopada o godz. 11:00  w szpitalu dziecięcym przy ul. Spornej 36/50 w Łodzi odbędzie się finał akcji. Chętni do zostania potencjalnymi dawcami szpiku będą mogli skonsultować się ze specjalistami oraz oddać próbki krwi do badań zgodności tkankowej HLA, koniecznych do rejestracji w bazie dawców.

Mówi się, że przyjaźń to połączenie dwóch dusz. Czas udowodnić, że to także zgodność tkanek. Zostań „szpiko-przyjacielem” i zarejestruj się w bazie dawców.

Taka przyjaźń ratuje życie.

Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”, Łódzki Ośrodek Dawców Szpiku oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 im. Marii Konopnickiej prowadzą akcję społeczną, zachęcającą mieszkańców miasta i województwa do zostania honorowym dawcą szpiku. Akcja została objęta Honorowym Patronatem przez prof. Pawła Górskiego JM   Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W listopadzie do wielu firm i instytucji w mieście i regionie dotrą informacje na temat honorowego dawstwa szpiku. Dzięki nim, prelekcjom oraz trwającej kampanii medialnej, wielu łodzian uzyska wiedzę dotyczącą wymogów zdrowotnych kandydatów na dawców oraz metod pobierania szpiku.

Kulminacja akcji nastąpi 22 listopada w auli szpitala dziecięcego przy ul. Spornej w Łodzi. Odbędzie się wówczas spotkanie z medycznymi ekspertami, a następnie w punktach pobrań potencjalni dawcy oddadzą próbki krwi, które w Łódzkim Ośrodku Dawców Szpiku poddane będą oznaczeniu antygenów zgodności tkankowej HLA.  Wyniki badań wraz  z danymi osobowymi przekazane zostaną do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.