Stres atakuje co piątego z nas – należy go oswoić!

Ponad 95 procent Polaków odczuwa stres, a co piąty zmaga się z nim codziennie. Tak wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Warszawie. Specjaliści przekonywali, że odpowiednie nastawienie i wiedza mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem i obracaniu go w korzyści.

Kobietom – pomóc mogą partnerzy.   Doktor Ewa Jarczewska – Gerc z Uniwersytetu SWPS w Warszawie podkreśla, że coraz więcej pań doświadcza stresu związanego z nadmiarem obowiązków. Kobiety pełnią wiele ról społecznych: pracują, realizują się w wielu dziedzinach i przypisana jest do nich rola matki. Pogodzenie tych obowiązków jest trudne i wymaga wielu zdolności organizacyjnych.

Połowa osób doświadczających stresu umie aktywnie sobie z nim radzić. Wielu z nich stosuje strategię emocjonalną: zwierza się bliskiej osobie, rozmawia, dyskutuje. Od lat 70-tych w psychologii wiadomo, że emocjonalne otwieranie się powoduje, że jesteśmy zdrowsi nie tylko psychicznie ale i fizycznie, nasz układ odpornościowy lepiej funkcjonuje.

Często, jeśli nie umiemy aktywnie poradzić sobie ze stresem, popadamy w różnego rodzaju uzależnienia.

 

IAR