Startuje ogólnopolska kampania „Życie z cukrzycą”

 Zapraszamy do zapoznania się z kolejną edycją ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Życie z cukrzycą” wydawnictwa Medical Media Solutions.

Publikację otwiera wypowiedź prof. Macieja Małeckiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który wskazuje, że w Polsce jest około 2,1 mln chorych leczonych na cukrzycę oraz kilkusettysięczna grupa osób, która nie ma świadomości swojej choroby i nie podejmuje leczenia. Większość z nich to pacjenci z cukrzycą typu 2, która jest chorobą postępującą, wymagającą stopniowej intensyfikacji leczenia. Od wielu lat środowisko diabetologiczne zabiega o dostępność dla polskich pacjentów do nowoczesnych terapii, które w większości nie są refundowane albo też kryteria kliniczne refundacji tych preparatów eliminują ich jako osoby kwalifikujące się do niej. Polscy pacjenci mogą być leczeni nowocześnie, jednak wymaga to od nich najczęściej pełnego udziału w kosztach leczenia.

Temat nowoczesnej insulinoterapii, który jest motywem przewodnim tej edycji kampanii, został rozszerzony w panelu ekspertów dotyczącym efektywnej kontroli cukrzycy bez kompromisu.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD w latach 2011-2015, wskazuje, że Polscy pacjenci obecnie korzystają głównie z klasycznych terapii, a powszechnie stosowanie wśród pacjentów analogów insulin długodziałających, które są światowym standardem leczenia, mogłoby poprawić ogólne wyrównanie cukrzycy w Polsce. Ryzyko wywołania przez nie hipoglikemii jest 2-4 krotnie niższe niż w przypadku tradycyjnych insulin ludzkich, dzięki czemu pacjenci nie obawiają się przyjmować odpowiedniej dawki w obawie o spadek cukru. W momencie kiedy pacjenci przyjmują właściwą dawkę insuliny, to lekarze mogą dokładnie dopasować im leczenie do celów terapii.

Prof. Janusz Gumprecht z Katedry i Klinki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zaznacza, że właściwe dopasowanie dawki, jest jedną z najważniejszych rzeczy, gdyż nawet najlepsza insulina przy nieprawidłowej dawce nie będzie efektywna. Prof. Grzegorz Dzida, Konsultant Lubelski w dziedzinie diabetologii, podkreśla rolę pacjenta w procesie leczenia. Jak tłumaczy, najważniejsze jest, aby pacjent był wyedukowany, miał wybór i wspólnie z lekarzem podjął decyzję o zastosowaniu najlepszego w jego przypadku modelu insulinoterapii. Tylko takie podejście gwarantuje, że terapia będzie stosowana i skuteczna. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, wiceprezes PTD, dodaje, że w insulinoterapii mamy szeroki wachlarz możliwości, który pozwala dostosować terapię do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Dzięki prostym w obsłudze wstrzykiwaczom oraz nowoczesnym insulinom, obecnie pacjenci są w stanie samodzielnie zarządzać cukrzycą niezależnie od wieku.

W kontekście nowoczesnych terapii wypowiada się również prof. Krzysztof Strojek, Krajowy Konsultant w dziedzinie diabetologii, który przybliża czym są niedawno wprowadzone flozyny, czyli leki oparte na mechanizmie wydalania glukozy z moczem, które oprócz obniżania stężenia glukozy i redukcji masy ciała, zmniejszają również ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych. W dzisiejszych czasach nowych terapii jest coraz więcej, dlatego warto spytać swojego lekarza o to, czy w naszym konkretnym przypadku nowoczesne leczenie jest wskazane i czy przyniosłoby nam lepsze rezultaty, niż dotychczas stosowana terapia.

W dalszej  części wypowiadają się eksperci, od lat aktywnie działający dla poprawy opieki diabetologicznej w Polsce, którzy wskazują jakie problemy dotykają chorych na cukrzycę i co ich zdaniem należałoby zmienić aby poprawić obecną sytuację.

W tym obszarze zaproszeni do wypowiedzi zostali: Igor Grzesiak – członek zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, dr Paulina Karwowska – dyrektor Biura WHO w Polsce, Anna Śliwińska – prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Beata Stepanow – prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, Monika Zamarlik – prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

Twarzą kampanii została Marta Bokun – wicemistrzyni Europy do lat 21, brązowa medalistka Klubowych Mistrzostw Europy, wielokrotna mistrzyni i wicemistrzyni Polski w kajak polo, która udowadnia, że dzięki właściwej samokontroli i dostosowywaniu leczenia do swoich aktywności i stylu życia, osoby z cukrzycą są w stanie osiągnąć wszystko.

W publikacji znajduje się również wiele edukacyjnych materiałów na temat kluczowych kwestii dla diabetyków. Wśród nich m.in. artykuł Aleksandry Gołąb, redaktor medonet.pl, na temat powszechnych powikłań cukrzycy takich jak neuropatia, retinopatia i nefropatia. Prof. Grzegorz Dzida w artykule na temat neuropatii cukrzycowej, przybliża rolę kwasu α-liponowego w jej leczeniu. Kwas ten występuje często w różnych suplementach diety, ale w dawkach nieterapeutycznych, dlatego pamiętajmy, że w skutecznym leczeniu neuropatii może pomóc tylko lekarz, do którego warto udać się na konsultacje.

W dalszej części, o niekorzystnych skutkach nadmiernej suchości skóry i sposobom na ich zapobieganie mówi prof. Joanna Narbutt, która wskazuje, że profilaktyka suchości skóry i świądu jest niezwykle prosta, wymaga jedynie systematycznego stosowania miejscowo preparatów nawilżających i natłuszczających skórę, takich jak emolienty. Istotny temat właściwej pielęgnacji ran cukrzyka przybliża dr Anna Korzon-Burakowska, przewodnicząca Sekcji Stopy Cukrzycowej PTD, która tłumaczy, że pomimo braku dolegliwości, każda rana niesie ze sobą potencjalne ryzyko amputacji. Można jednak jej zapobiegać poprzez właściwe postępowanie, którego ważnym elementem jest staranna pielęgnacja rany właściwym antyseptykiem oraz zabezpieczenie rany opatrunkiem.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami na temat samokontroli, która jest szczególnie istotnym elementem terapii cukrzycy. W tym obszarze wypowiada się Alicja Szewczyk, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii oraz Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą – mojacukrzyca.pl. Warto pamiętać, że w cukrzycy czas zainwestowany w edukację o chorobie, a przede wszystkim w systematyczną samokontrolę będzie procentował w przyszłości, tej najbliższej – dziś i jutro, jak i tej nieco dalszej.

Publikacja „Życie z cukrzycą”, http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2016/04/Życie-z-cukrzycą_kwiecien- 2016.pdf