„Ślimakowe Rytmy” w lipcu w Warszawie.

16 lipca w Warszawie odbędzie się festiwal muzyczny osób z zaburzeniami słuchu. Organizatorzy „Ślimakowych rytmów” chcą pokazać, że problemy ze słuchem nie muszą być przeszkodą w karierze muzycznej. Organizatorami wydarzenia są Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Narządów Zmysłów.

Pomysłodawcą jest prof. Henryk Skarżyński, który w 1992 r. jako pierwszy lekarz w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.

Podczas festiwalu wystąpią osoby po wszczepieniu implantu, które mają doskonały słuch muzyczny. Śpiewają, komponują, grają na różnych instrumentach, a nawet nagrywają płyty. Zgłoszenia przysłało 95 osób z całego świata – Australii, Azji, Europy i Ameryki. Do eliminacji zaplanowanych na 15 lipca dostały się 33 osoby. Uczestnicy są w różnym wieku – najmłodszy artysta ma 8 lat, a najstarszy 62 lata.

Koncert Galowy – 16 lipca będzie tylko dla najlepszych 10-13 osób. Laureatów wyłoni 15-osobowe jury, w skład którego wejdą m.in. prof. Jerzy Stuhr, Jerzy Marchwiński, Maciej Miecznikowski i prof. Ryszard Zimak.

Gala odbędzie się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.