Rusza zielony miesiąc szczepień KZM

Nawet co 6. kleszcz może być zakażony groźnym wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu [KZM], na które nie ma skutecznego lekarstwa. Jedyną metodą jest działanie profilaktyczne czyli szczepienie ochronne. Warto pamiętać o tym szczególnie teraz, kiedy coraz więcej czasu będziemy przebywać na świeżym powietrzu. Rusza Zielony Miesiąc KZM.

 

Akcja Zielony Miesiąc Szczepień KZM realizowana jest w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Nie igraj z kleszczem – wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”, która jest skierowana do wszystkich, którzy prowadzą aktywności na łonie natury [także w obrębie miast], i dlatego są narażeni na ukłucia przez kleszcze. Odbiorcami kampanii są również osoby, które w czasie aktywności kleszczy podróżują w regiony o szczególnie wysokim poziomie zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Zielony Miesiąc Szczepień KZM [23.04-25.05] to akcja, w ramach której w wybranych placówkach będzie można zaszczepić się przeciw tej chorobie. Zainteresowane osoby powinny podczas wizyty przedszczepiennej zapytać lekarza pierwszego kontaktu, o zasady akcji realizowanej w danej placówce.

KZM jest szczególnie groźną chorobą odkleszczową, na które współczesna medycyna nie znalazła jeszcze leku, a które może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wirus KZM należący do rodzaju Flawiwirusów bytuje w gruczołach ślinowych kleszczy, dlatego też można się zarazić praktycznie od razu po ukłuciu. Zakażając ośrodkowy układ nerwowy wirus może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zakończyć się śmiercią.

W Polsce świadomość zagrożenia KZM jest nadal bardzo niska. O ile coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakim jest bolerioza, o tyle nadal zbyt mało wiemy na temat KZM, przed którym można się skutecznie chronić dzięki możliwości szczepień ochronnych. W odróżnieniu jednak od boleriozy [leczonej antybiotykami] nie istnieje specjalne leczenie przeciwwirusowe w przypadku KZM. Jedyną metodą jest działanie profilaktyczne  czyli szczepienie ochronne.