Rusza program iPoRaku.pl!

Rak daje w kość, ale życie po raku to dopiero wyzwanie. Po latach wysiłku i skupienia na walce przychodzi… pustka. Wygrana, więc trzeba się cieszyć, ale nie wiadomo, co dalej. Nie wiadomo, jak żyć. Rusza pilotaż programu „iPoRaku”, który pomoże ozdrowieńcom przepracować traumę i ruszyć w dalsze życie.

Ścieżka pacjenta onkologicznego jest jasno wytyczona. Diagnoza, leczenie, badania kontrolne. Jeśli choroba przeszła w stan remisji, pacjent trafia do grupy osób pod kontrolą i przez kolejne 5 lat poddawany jest badaniom, mającym na celu wykluczenie nawrotu choroby. Dzięki postępowi medycyny i coraz lepszym wynikom leczenia chorób nowotworowych, takich osób jest coraz więcej.

Na pierwszy rzut oka porządek ten wydaje się wystarczający. Celem jest powrót do zdrowia i normalnego życia. Często jednak zdarza się, że pacjent nie potrafi już „żyć”. Choroba staje się bezpieczną, znaną przystanią, z której, mimo że przez cały czas o to walczył, nie chce odpływać. W tym momencie polski system opieki zdrowotnej przestaje działać, a ozdrowieniec zostaje sam. Bazując na doświadczeniach Fundacji, taka sytuacja dotyczy większości powracających do zdrowia.

Psychiatrzy porównują osobę, która wygrała walkę z nowotworem do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem, czy do żołnierza, który wraca z misji wojennej. Stres pourazowy (PTSD) może być zdiagnozowany u ozdrowiałych chorych w przeciągu pół roku od otrzymania pozytywnych wyników. Ozdrowieńcy często mówią, że ich piekło rozpoczęło się, gdy otrzymali dobre wyniki, że nie potrafili po prostu wrócić do domu, schować karabinu do szafy i napić się herbaty. Społecznie problem uważa się za rozwiązany, a faktycznie ozdrowieniec rozpoczyna nową walkę, o życie po. O to, żeby choroba nie wróciła i o to, aby nauczyć się funkcjonować bez niej.

Widząc, że brakuje systemowych rozwiązań dla takich pacjentów, postanowiliśmy uruchomić program iPoRaku, który zapewni kompleksową pomoc ozdrowiałym chorym i będzie na tyle elastyczny, aby zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, a tym samym pomóc im wrócić na stronę życia.

Wśród wskazanych przez podopiecznych Fundacji potrzeb znalazła się pomoc psychologiczna i psychotraumatologiczna. Często zgłaszane były również problemy w obszarze zawodowym. Sytuacja związana z koniecznością poszukania nowego miejsca pracy może być trudna, stresująca albo wręcz oceniana jako niemożliwa do przezwyciężenia. Zdarzają się również sytuacje, gdy przeżyta choroba jest katalizatorem zmian w życiu zawodowym. Kolejnymi czynnikami wspierającymi zmianę, jaką jest start w nowe życie były zadbanie o siebie poprzez uregulowanie diety, sport, a także zmianę wizerunku.

W czerwcu rusza pierwsza, pilotażowa grupa wsparcia. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie wezmą udział w warsztatach „Blaski i cienie życia po chorobie nowotworowej”, które mają na celu wzmocnić wiarę i nadzieję na satysfakcjonujące życie po leczeniu oraz wskazać sposoby radzenia sobie z „cieniami” nowej, pochorobowej rzeczywistości. Uczestnikom, którzy po udziale w warsztatach będą chcieli nadal kontynuować pracę nad sobą zapewnimy opiekę psychotraumatologiczną, czyli przejście indywidualnej terapii traumy metodą EMDR. Ponadto w ramach programu odbędą się spotkania prowadzone przez specjalistów z Grupy Pracuj.PL, jak również ustalanie indywidualnych ścieżek kariery we współpracy z firmą Hudson. Dla osób, które będą odczuwały potrzebę i będą miały chęci udostępnimy możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych, konsultacjach ze specjalistą ds. wizerunku, warsztatach urodowych, a także sesjach coachingowych.

Celem programu „iPoRaku” jest również dalsze odczarowywanie raka, pokazanie, że dzięki postępowi medycyny oraz zmianie nawyków profilaktycznych coraz więcej osób powraca do zdrowia. W ramach kampanii społecznej, wspierającej program przedstawimy bohaterów, którzy powrócili do zdrowia i ruszyli dalej w życie.

Program „iPoRaku” jest finansowany z grantów oraz darowizn.

Realizację programu można wesprzeć, wpłacając datki na konto iPoRaku: Fundacja Rak’n’Roll, mBank 29 1140 2017 0000 4502 1309 2459 Realizacja programu „iPoRaku” jest możliwa dzięki wsparciu: Discovery Insights, Hudson, Miss Sporty, Polskie Towarzystwo Terapii EMDR, Pracuj.PL, Roche, Wizerunek i Styl Ula Kamińska