Pokonaj Cukrzycę! Jutro obchody Światowego Dnia Zdrowia.

Światowy Dzień Zdrowia 2016 – w tym roku pod hasłem Pokonaj cukrzycę!

Na całym świecie choruje na nią prawie 350 milionów osób, przez co choroba zyskała miano największej niezakaźnej epidemii XXI wieku. Jest to schorzenie przewlekłe, do którego dochodzi, kiedy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub też nie jest w stanie skutecznie jej wykorzystywać w procesie metabolizmu cukrów pochodzących z żywności. Jeśli insulina nie reguluje poziomu cukru we krwi, znajdująca się w nim glukoza pozostaje w krwiobiegu i może wzrastać do szkodliwego poziomu. To z kolei prowadzi do pojawienia się powikłań, w tym ataku serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku cukrzyca stanie się siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Z danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wynika, że w Polsce cierpi na nią około 2. milionów osób. Ponad 2,5 miliona znajduje się w stanie przed cukrzycowym.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia. Upamiętnia utworzenie w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia – WHO.Służy propagowaniu zdrowego stylu życia, a także edukacji społeczeństwa, że chorobom można zapobiegać przez profilaktykę, stosowanie odpowiedniej diety i dbanie o środowisko naturalne. Co roku obchodom towarzyszy inny temat, związany ze zdrowiem publicznym.

Do tej pory dzień ten poświęcono między innymi  nadciśnieniu tętniczemu, oporności na antybiotyki, bezpieczeństwu na drodze czy aktywności fizycznej. Od 1995 roku z okazji Światowego Dnia Zdrowia, WHO wydaje swoją najważniejszą publikację – Światowy Raport Zdrowia. W tym roku będzie on poświęcony właśnie cukrzycy – obciążeniu chorobą i jej skutkom.

 

IAR