Po raz pierwszy w Polsce policzono chorych na cukrzycę

2 miliony 170 tysięcy osób leczy się w Polsce na cukrzycę!

Po raz pierwszy ich policzono. Z badań wynika też, że około 550 tysięcy nie wie, że ma cukrzycę. W sumie więc chorują 2 miliony 730 tysięcy Polaków – oszacował zespół do spraw epidemiologii i kosztów cukrzycy Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk na podstawie danych NFZ dotyczących kupowanych na receptę leków lub pasków do pomiaru poziomu glukozy. Autor badań profesor Tomasz Zdrojewski podkreślił, że precyzyjne dane pomogą w prowadzeniu polityki zdrowotnej w tym zakresie i opracowaniu map potrzeb zdrowotnych.

Krajowy konsultant do spraw cukrzycy profesor Krzysztof Strojek podkreślił, że aby wykryć chorobę konieczne są badania poziomu glukozy na czczo. Powinny je wykonywać szczególnie osoby z grup ryzyka – powyżej 40. roku życia, które chorują na nadciśnienie, chorobę wieńcową, po zawale serca lub udarze mózgu, z zaburzeniami poziomu cholesterolu, kobiety z zespołem policystycznych jajników oraz panie, które urodziły dziecko powyżej 4 kilogramów.  Te osoby powinny raz na rok badać poziom cukru we krwi.

Eksperci podkreślają, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego rośnie wraz z wiekiem. Na rozwój choroby ma też wpływ otyłość, zła dieta i brak aktywności fizycznej.

 

IAR