Pierwszy Campus Zdrowia dla NGO

W dniach 13-15 września 2018 r. w przepięknej leśnej scenerii  Parku Rekreacyjno-Biznesowego Las Woda w Wildze miał miejsce pierwszy „Campus Zdrowia” organizowany w ramach projektu dla organizacji pacjentów „Sieć dla zdrowia”.

Celem programu „Sieć dla Zdrowia” jest wzmacnianie roli fundacji i stowarzyszeń, integracja środowiska oraz informowanie o ważnych inicjatywach i wydarzeniach związanych z ochroną zdrowia w Polsce i Unii Europejskiej. Intencją organizatorów projektu jest wzmacnianie kompetencji liderów i pracowników organizacji pacjentów, inspirowanie do podejmowania nowych aktywności, a także stworzenie ciekawej platformy wymiany doświadczeń i łączenia ludzi zaangażowanych w działania na rzecz zdrowia i dobra pacjentów.

Pierwszego dnia odbył się wykład dotyczący social mediów, budowania komunikatów w sieci, kwestii płatnych publikacji na Facebooku, specyfiki Instagrama i coraz większej popularności Twittera. Uczestnicy dowiedzieli się, z którego kanału social mediów najlepiej korzystać w działaniach organizacji, i jak je obsługiwać. Zainteresowani skorzystali z dodatkowych konsultacji, szczególnie w zakresie zakładania i prowadzenia Twittera. Wykład poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy jednego z bardziej poczytnych blogów popularnonaukowych Crazy Nauka i zarazem dziennikarze naukowi z powołania.

Również pierwszego dnia Patrycja Rzucidło-Zając – ekspert w zakresie komunikacji i wizerunku –  podjęła temat reputacji organizacji pozarządowej i elementów wizerunku organizacji. Poruszyła m.in. kwestie przejrzystości działań, komunikacji z mediami i zasad projektowania logotypu czy strony internetowej.

Drugiego dnia uczestnicy „Campusu Zdrowia” mieli okazję wziąć udział w dwóch niezwykle ciekawych warsztatach. Podzieleni na dwie grupy ćwiczyli zasady komunikacji. Sztukę nawiązywania kontaktu z partnerami organizacji, zarządzania stresem i świadomego słuchania przybliżyła Judy Turan – aktorka i coach. Warsztat ten składał się także z części praktycznej, która dodatkowo została zarejestrowana cyfrowo aby każdy uczestnik mógł zobaczyć jak wypada w rozmowach z partnerami. Sztukę komunikacji wewnątrz organizacji i zarządzanie organizacją przybliżała z kolei Katarzyna Korpolewska – psycholog. 

Tematem ostatniego dnia „Campusu Zdrowia” było pozyskiwanie funduszy. Ideę i praktyczne zastosowanie crowdfundingu przybliżał Bartosz Tomasz Malinowski z We The Crowd.