Optymistyczne dane – w Polsce mamy coraz mniej zachorowań na gruźlicę

Coraz mniej Polaków choruje na gruźlicę. Z roku na rok spada liczba nowych zakażeń. W 2014 roku w naszym kraju zachorowało niecałe 7 tysięcy osób, to jest o pół tysiąca mniej mniej niż rok wcześniej. Takie podsumowanie przedstawiono w Światowym Dniu Gruźlicy.

Profesor Kazimierz Roszkowski – Śliż – dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie podkreśla, że większość chorych została zakażona wiele lat temu. Po drugiej wojnie światowej odsetek był bardzo duży, dlatego aktywacje starego zakażenia będą się pojawiały – tłumaczy profesor.  Dodaje, że osoba zakażona ma prawdopodobieństwo zachorowania na gruźlicę około 8 – 10 procent w ciągu całego życia.

Ekspert podkreśla, że choroba będzie trudna do całkowitego wyeliminowania. Jako przykład podaje Danię, w której  są bardzo niskie wskaźniki zapadalności, ale nawet  tam gruźlica nie została całkowicie pokonana. W niektórych krajach europejskich, większa zapadalność jest notowana wśród imigrantów – zaznacza profesor.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2014 roku na gruźlicę zachorowało ponad 9 i pół miliona osób na całym świecie. Najwięcej chorych mieszka w Indiach, Indonezji i Chinach.

 

IAR