Nigdy się nie poddawaj.

Sanoccy łucznicy wspierają osoby chore onkologicznie. Nakręcili spot “Nigdy się nie poddawaj”, w którym przekonują, że razem łatwiej pokonać chorobę. Okazją był powrót grupy wsparcia “Rozmowy bez tabu”, której inicjatorem jest sanockie stowarzyszenie Sanitas.

Grupa wsparcia dla osób chorych onkologicznie i ich rodzin ruszy 15 marca. Będzie spotykać się z każdy trzeci wtorek miesiąca o godzinie 17. Spotkania są otwarte dla wszystkich, zarówno chorych, jak i osób, które chorobę mają już za sobą oraz ich rodzin i bliskich.

 

 

Zajęcia poprowadzi psycholog Kinga Midzio. – Nasz główny cel to wsparcie osób chorych onkologicznie i ich rodzin. Przede wszystkim chcemy pokazać ludziom, jak poruszać się w tej nowej dla nich rzeczywistości – radzić sobie ze stresem, bólem, psychiką, emocjami. Dajemy też wskazówki, jak komunikować się z osobą chorą, bo rozmowa na temat choroby jest bardzo trudna i ludzie często nie wiedzą jak, i czy w ogóle, o niej rozmawiać – wyjaśnia Anna Nowakowska ze stowarzyszenia SANITAS..

Zaplanowano także m.in. spotkania ze specjalistami, wspólne wycieczki, kino, muzykoterapię i naukę technik relaksacyjnych, które pomagają walczyć ze stresem i zmiennymi emocjami towarzyszącymi chorobie i walce o powrót do zdrowia.

Na pomysł zaangażowania łuczników do spotu wpadła Anna Nowakowska, założycielka stowarzyszenia, prywatnie miłośniczka łucznictwa. – Pomysł zrodził się bardzo spontanicznie. Sama jestem łuczniczką i podczas jednego ze spotkań “tchnęło” mnie, aby do spotu zaangażować moich przyjaciół łuczników. Wiedziałam, że mogę na nich polegać, bo wcześniej wielokrotnie wspierali działania naszego stowarzyszenia. Poza tym w dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma w rodzinie czy wśród bliskich osoby, które walczą z nowotworem, więc ten problem dotyka nas bezpośrednio, dlatego temat jest dla nas ważny. Scenariusz dopracowałam z koleżanką. W krótkim filmie widać, jak łucznicy wspierają jednego z nich, dzięki czemu udaje mu się trafić do tarczy. Tak samo jest w chorobie. Wsparcie bliskich osób jest bardzo ważnym elementem zdrowienia – wyjaśnia Anna.

Realizacją spotu zajął się Arkadiusz Dudziak.