Nabierają tempa prace nad wykazem leków dla seniora.

Do 1 września resort zdrowia ma ogłosić listę bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat. W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy. Przed resortem ponad 3 miesiące ciężkiej pracy i negocjacji z producentami.

Krzysztof Kopeć z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego ma nadzieję, że na liście leków dla seniora znajdą się głównie produkty wytwarzane w naszym kraju. Podkreśla, że osoby starsze przyjmują leki produkowane w kraju, znają ich skuteczność i bezpieczeństwo. Nie kryje jednak też, że chodzi o polski rynek pracy.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podkreśla, że na wykazie przeznaczonym dla seniorów znajdą się leki, które już teraz są na listach refundacyjnych. Zaznacza, że podczas negocjacji z producentami obowiązują kryteria ustawowe, między innymi cenowe. Według niego, to czy producent  jest polski nie jest brane pod uwagę, natomiast ten fakt, że produkcja jest prowadzona w Polsce zaczyna mieć znaczenie.

W tym roku na bezpłatne leki dla seniora przeznaczono 125 milionów złotych. Według założeń, przez kolejne 10 lat, czyli do 2025 roku na cel będzie wydanych  prawie 8 miliardów 300 milionów złotych.

 

IAR