Młodzi Polacy są zagrożeni HIV, bo dramatycznie mało o nim wiedzą


Deprecated: PHP Startup: Handling HTML entities via mbstring is deprecated; use htmlspecialchars, htmlentities, or mb_encode_numericentity/mb_decode_numericentity instead in /wp-content/themes/sdz/functions.php on line 468

Co szósty młody człowiek, który wziął udział w ankiecie Fundacji Teraz Wy na temat HIV uważa, że można się zakazić przez dotykanie mebli lub elementów małej architektury i dlatego „lepiej często myć i dezynfekować ręce, zwłaszcza w miejscach publicznych, bo być może ławki, poręcze i przyciski były dotykane przez osoby z HIV”. To oczywiście nieprawda. Prawie co piąty uczestnik tego quizu sądzi mylnie, że całowanie się z osobą żyjącą z HIV stwarza duże ryzyko zakażenia. I wreszcie najważniejsze: niemal jedna czwarta respondentów uważa, niesłusznie, że problem HIV ich w ogóle nie dotyczy.

Takie wyniki przyniósł quiz przeprowadzony na Instagramie przez Fundację Teraz Wy ( @fundacja_teraz_wy ) w ramach akcji edukacyjnej „Mówię o HIV” realizowanej w ramach organizowanego przez Gilead Sciences konkursu Pozytywnie Otwarci.

Czego jeszcze można się dowiedzieć z wyników tego minibadania? Aż 45% biorących udział w ankiecie nie wiedziało o tym, że test na HIV można wykonać samodzielnie w domu ani że może on być bezpłatny i anonimowy. Podobna grupa, bo 47% nie wie, że po zachowaniu ryzykownym trzeba odczekać z badaniem 6-12 tygodni (w zależności od testu), aby wynik był wiarygodny. Na koniec – co chyba najbardziej szokuje – jedynie 36% osób udzieliło prawidłowej odpowiedzi na pytanie, czy mleko kobiece może być płynem zakaźnym, jeśli kobieta ta żyje z HIV. Warto dodać, że oczywiście nim jest, podobnie jak krew, sperma, preejakulat, a także wydzielina z pochwy i szyjki macicy.

Wobec tak niskiego poziomu wiedzy o wirusie nie dziwi już fakt, że blisko 70% nowych zakażeń HIV wykrywanych w Polsce dotyczy osób młodych, pomiędzy 20, a 39 rokiem życia, a połowa z nich nie ma jeszcze 30 lat.

Na szczęście jest też i dobra wiadomość: 100% uczestników ankiety chce dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy warto wykonać test na HIV. Mogą to zrobić np. oglądając film przygotowany w  ramach akcji edukacyjnej przez Fundację Teraz Wy na YouTube ( Fundacja Teraz Wy ).

 

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Dodatkowych informacji udziela:

Mariola Sarnowska

Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci

tel: +48 502 213 047

biuro@pozytywnieotwarci.pl

www.pozytywnieotwarci.pl