Meningokoki – zagrożenie dla Twojego dziecka

Tylko szczepiąc się można zapobiegać inwazyjnej chorobie meningokokowej.

Meningokoki – to groźne bakterie, które mogą wywołać zapalenie opon mózgowych i sepsę – ostrzegali specjaliści podczas konferencji w Warszawie „Meningokoki – zagrożenie dla twojego dziecka”. Chociaż bakterie te atakują rzadko,  jeden przypadek na 200 tysięcy, jednak przebieg chorób, które wywołują może być bardzo ciężki i gwałtowny. Na początku inwazyjna choroba meningokokowa przypomina grypę. Objawia się gorączką, bólem stawów, zaczerwienieniem gardła, jednak w błyskawicznym tempie  – w ciągu kilku godzin może doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia – mówi doktor Ryszard Konior z oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej Szpitala Specjalistycznego w Krakowie.

Zakażenia meningokokami stanowią zagrożenie dla osób w każdym wieku. Najwięcej zachorowań występuje u dzieci poniżej 5 roku życia, młodzieży i młodych dorosłych.

Jedynym sposobem zapobiegania chorobom wywołanym przez meningokoki są szczepienia ochronne.  W Polsce nie są jednak refundowane i rodzice muszą za nie płacić z własnej kieszeni. W najbliższą niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Zapalenia Opon- Mózgowo-Rdzeniowych. Jest to choroba wywołana głównie przez bakterie, w tym meningokoki.

 

IAR