Książka: „Onkolodzy. Walka na śmierć i życie”

8 rozmów z onkologami pracującymi w Polsce. O życiu, śmierci, walce i pytaniach na które nie ma odpowiedzi mówią ci, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z największym wrogiem człowieka.

W przypadku raka statystyki są nieubłagane: w najbliższych latach zachoruje ponad 170 tysięcy, a na spektakularny przełom w medycynie na razie się nie zanosi. Każdy z nas zna kogoś, kto choruje. Każdy kogoś stracił. Rozmowy przeprowadzone przez Joannę Kryńską i Tomasza Marca, dziennikarzy TVN 24, pokazują cały wachlarz emocji, które wzbudza rak. Jest tu strach przed chorobą, jest nadzieja na wyleczenie, bunt wobec nieuniknionego i radość z tego, że coraz więcej osób udaje się uratować. Bohaterowie tej książki to faktycznie bohaterowie. Ludzie, którzy walczą i ponoszą konsekwencje tej walki.

„Nie ma sprawiedliwości! (…) Nie ma tak, że jako lekarz mogę wszystko. Mogę próbować pomóc, ale jakie będą efekty tej próby, to nie ode mnie zależy. Nie jestem Bogiem, to kardiolodzy są bogami! My, onkolodzy, jesteśmy jedynie żołnierzami frontowymi.” Mówi Dariusz Godlewski, jeden z rozmówców.

Książka „Onkolodzy. Walka na śmierć i życie” wydana przez wydawnictwo The Facto to pozycja ważna. Pokazuje bowiem zupełnie nową perspektywę. Nie patrzymy na chorobę oczami chorych ani ludzi, których pozostawili. Widzimy tę walkę z linii frontu, poznajemy historie ludzi dla których choroba jest codziennością, ale nie staje się przez to mniej straszna czy bardziej oswojona.

„Inspiracją do napisania książki były nasze osobiste przeżycia i doświadczenia związane z chorobą.” – mówi Tomasz Marzec, jeden z autorów, dziennikarz – „Obserwowaliśmy lekarzy przy pracy i rosła w nas zawodowa ciekawość. Ciekawość ludzi, którzy na co dzień walczą z ostatecznością i z systemem. Dwoma wrogami nie do pokonania.”

Książka ukazała się 15 czerwca nakładem wydawnictwa The Facto.