Jak niewiedza rodzi lęki

O tym, jak niewiedza rodzi lęki. Profilaktyka HIV/AIDS – spotkanie RPO z osobami, które od wielu lat pracują w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym HIV/AIDS w Szczecinie.

W spotkaniu z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem wzięli udział:

  • Anna Nowak, dyrektorka Wydziału Współpracy Społecznej UM, socjolożka, która założyła pierwszy Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Polsce, ekspertka Krajowego Centrum ds. AIDS, realizatorka programów profilaktyki HIV,
  • psycholożka Justyna Bągorska,
  • socjolog Dariusz Wojtko ze Stowarzyszenia „DA DU”,
  • streetworker, były policjant Andrzej Kędzierski,
  • Małgorzata Rachwalska, kierowniczka Poradni Niedoborów Immunologicznych, pracuje w Punkcie anonimowego testowania, od wielu lat realizuje programy profilaktyczne w województwie,
  • Renata Opiela – epidemiolożka kierująca pracami Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego i od wielu lat realizująca programy profilaktyki,a także osoba pracującą w seks biznesie i osoba zakażona.

Zebrani mówili o swojej pracy i doświadczeniach:

W tym roku 21 osób dowiedziało się u nas, że są zakażone. Staramy się nie demonizować problemu. To jest choroba i trzeba ją leczyć. Ludzie przychodzą do nas zresztą także z podejrzeniami innych chorób przenoszonych drogą płciową. Do nas mają zaufanie.

Największym problemem jest profilaktyka. Szkoły ograniczają ją, użeramy się z biurokratycznymi przeszkodami z dostępem do prezerwatyw…  Tymczasem częsta zmiana partnerów i wczesne rozpoczynanie życia seksualnego to poważny problem. Wiele osób, które mieszkają poza dużymi miejscowościami, nie dotrze do nas. Szkoly nie informują, gdzie można anonimowo się przebadać.

Więcej na stronie: rpo.gov.pl