HIV STORY

Ruszył projekt „HIV STORY” zainicjowany przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Ma dostarczyć rzetelnej wiedzy na temat HIV, a także wspierać osoby zakażone wirusem.

„HIV STORY” to projekt społeczno-edukacyjny, który powstał z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz organizacji pacjentów działających w obszarze pomocy osobom z HIV i AIDS. Celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat HIV i AIDS, popularyzowanie wykonywanie testów wykrywających HIV, a także przełamywanie tabu wokół HIV i AIDS. Projekt ma także wspierać osoby zakażone wirusem, a także integrować organizacje pacjenckie działające w tym obszarze.

,,Jeszcze do niedawna wydawało się, że poradziliśmy sobie z wirusem HIV. Postęp medycyny, jaki dokonał się w tej dziedzinie, pozwolił na zmianę myślenia o chorobie, która przestała być chorobą śmiertelną. O ile jednak medycyna dobrze poradziła sobie z wirusem, to nadal nie poradziliśmy sobie z wirusem na poziomie społecznym. HIV i AIDS są tematami tabu, a osoby zakażone wirusem są nadal dyskryminowane i stygmatyzowane. Brak wiedzy z kolei powoduje, że większość osób ma błędne przekonanie, że problem ich nie dotyczy. W konsekwencji nie wykonują tekstów i żyją z wirusem wiele lat, zakażając kolejne osoby. Najnowsze dane epidemiologiczne są alarmujące – tylko w ciągu kilku lat liczba zakażonych na całym świecie wzrosła dwukrotnie osiągając liczbę niemal 37 milionów osób. To sygnał alarmowy, którego nie można lekceważyć” mówi ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

W ramach projektu powstał portal www.hivstory.pl będący centrum informacji na temat HIV i AIDS. Portal ma gromadzić w jednym miejscy najważniejsze informacje na temat wirusa, podane w prostej przejrzystej formie,  dostarczyć rzetelnej wiedzy o HIV i AIDS, a także gromadzić w jednym miejscu ważne informacje dla osób zakażonych HIV i ich bliskich. Prowadzone w ramach portalu projekty edukacyjne mają przełamywać tabu wokół choroby poprzez dostarczenie rzetelnej wiedzy o HIV i AIDS. Planowana jest także kampania społeczna zachęcająca do wykonywania testów.