HIV coraz groźniejszy w polskich miastach

Rok 2022 jest w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych przypadków HIV. O epidemii przypomina czerwona kokardka wyświetlana na ulicach miast przed Światowym Dniem AIDS.

Warszawa 17.11.2022 r. Aż 1910 – tyle nowych zakażeń HIV odnotowano w Polsce do końca października 2022 roku. To ponad 6 osób dziennie! Tak niepokojących statystyk nie było w Polsce nigdy. W całym, rekordowym dotychczas, roku 2019 odnotowano 1615 nowych zakażeń HIV. Mniej więcej tyle, co w tym roku do września. Epidemia nie ustępuje, choć dziś, dzięki nowoczesnym lekom, dostępnym w Polsce bezpłatnie, z HIV można normalnie żyć i mieć zdrowe dzieci. Trzeba jednak zrobić test i poddać się leczeniu. Wirus może dotknąć każdego, więc i przebadać się powinien każdy. Żeby o tym przypomnieć, Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences zorganizowały happening: na fasadach domów w 5 polskich miastach wyświetlana jest w tym roku czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV”. Mieszkańcy stolicy zobaczą ją 22 i 30 listopada, w przededniu Światowego Dnia AIDS. Na ulicach pojawiły się też plakaty zachęcające do robienia testów w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych.

Poza Warszawą kokardka przypomina w tym roku o HIV w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni. Nie przypadkiem pojawia się właśnie w największych miastach. HIV to epidemia metropolii. To w nich przede wszystkim mieszkają osoby seropozytywne. Między innymi dlatego powstała międzynarodowa inicjatywa Fast Track Cities polegająca na włączaniu miast w działania na rzecz profilaktyki HIV. W Polsce, jako pierwsza, dołączyła do tej wartościowej inicjatywy Warszawa, której prezydent podpisał deklarację członkowską na początku 2022 roku. Otworzyło to drogę innym polskim miastom, które już wkrótce także mogą stać się Miastami Szybkiej Ścieżki.

„Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences już siódmy rok z rzędu wyświetlają na budynkach polskich miast czerwoną kokardkę, żeby przypomnieć, że HIV nadal jest groźny. Nikt nie powinien go lekceważyć. Każdy, kto ma za sobą tzw. ryzykowne zachowanie, czyli po prostu seks bez prezerwatywy, powinien zrobić test. Nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, przypadającego w tym roku między 21. a 28. listopada, lecz przez cały rok” – powiedział Mateusz Liwski, prezes ‘Res Humanae’.

„Człowiek zakażony może uprawiać sport, pracować i mieć satysfakcjonujące życie seksualne. Przy regularnym przyjmowaniu leków poziom wirusa spada tak bardzo, że osoba żyjąca z HIV nie może nikogo zakazić” – powiedział Grzegorz Jezierski, koordynator działającego od 2020 roku projektu Buddy Polska, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. – „Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie – leczenie, a po trzecie – odwaga do życia bez lęku. Przypominają o tym osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, nasi wolontariusze: 11 osób działających w ramach projektu Buddy Polska. Wspierają osoby przestraszone diagnozą i tłumaczą, że ten wirus może być tylko chorobą przewlekłą, o ile jest leczony”.

„HIV to nie jest wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie. To dlatego przed Światowym Dniem AIDS wspólnie z Fundacją ‘Res Humanae’ wyświetlamy czerwone kokardy HIV na ulicach polskich miast, to dlatego metropolie na całym świecie dołączają do inicjatywy Fast Track Cities, to dlatego wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS pomagają nowo zdiagnozowanym kolegom. Jeśli będziemy działali razem, pokonamy HIV i powstrzymamy groźną falę wznoszącą, na której od kilku lat znajduje się w Polsce ta epidemia” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.