E-papierosy nie dla młodych i nie na przystankach

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy dotyczącej e-papierosów. Stanowi ona, że nie mogą ich kupować niepełnoletni, nie będzie też ich można używać w miejscach z zakazem palenia. Senat proponował wydłużenie czasu na dostosowanie się do nowych zasad. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych Senat zaproponował osiem poprawek, z czego siedem o charakterze redakcyjnym i stylistycznym.

Jedyna merytoryczna zmiana dotyczyła wydłużenia okresu na dostosowanie się do nowych przepisów. Przewiduje ona, że informacje o wyrobach tytoniowych mogą funkcjonować w punktach sprzedaży do końca 2016 r.

Nowelizacja dotyczy nie tylko e-papierosów.

Zakazana będzie też sprzedaż papierosów posiadających charakterystyczny aromat (z wyjątkiem papierosów mentolowych, na które ustanowiono w dyrektywie okres przejściowy do 2020 r.). Zabroniony będzie obrót, produkcja i import wyrobów tytoniowych zawierających np. kofeinę i taurynę oraz dodatki mające właściwości barwiące.

Nowela wprowadza też zmiany dotyczące klasycznych wyrobów tytoniowych. Na ich opakowaniach będą teraz musiały znaleźć się ostrzeżenia zdrowotne – zarówno tekstowe, jak i graficzne. Będą to m.in. hasła: „palenie niszczy zęby i dziąsła”, „paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko” i „palenie jest przyczyną miażdżycy”.

Nowa ustawa ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 r. unijnej dyrektywy tytoniowej. Polska jest spóźniona, termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja br.

 

PAP