Darmowa nauka karmienia piersią – nowość w polskiej służbie zdrowia.

Porada laktacyjna będzie refundowana – poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Tą obietnicą otworzył w Warszawie IX Zjazd Centrum Nauki o Laktacji. Minister wyjaśniał, że każde dziecko ma prawo do tego, aby być karmione piersią jak najdłużej. „Na pewno w taki sposób powinno być karmione przez 6 miesięcy, jeśli nie zachodzą jakieś nadzwyczajne okoliczności” – tłumaczył. Minister podkreślił, że chociaż to najbardziej naturalny sposób karmienia to wymaga on wsparcia, wiedzy i praktycznej pomocy. „Dlatego to zadanie dla wszystkich zawodów medycznych, które wpierają kobiety i opiekują się nimi przed i po urodzeniu dziecka – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Polki generalnie chcą karmić piersią, ale nie wiedzą jak. „Potrzebują w tym zakresie fachowego wsparcia” – mówi doktor Magdalena Nehring – Gugulska, dyrektor Centrum Nauki o Laktacji. Zaznacza, że kobiety w Polsce już nie potrzebują przekonywania o korzyściach z karmienia piersią, tylko rozwiązania konkretnego problemu.

Z badań wynika, że 60 procent z nich ma kłopoty z laktacją. 98 procent Polek karmi dziecko piersią zaraz po urodzeniu, ale po 6 tygodniach mniej niż połowa to robi. Nasz kraj znacznie odbiega w tym zakresie od innych krajów Unii Europejskiej. Specjaliści podkreślają, że karmienie piersią jest zdrowe dla dzieci i matek.

 

IAR