Chłopaku, badaj jądra! Rób to #dlaJAJ! Co miesiąc!

Dlaczego?

Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w wieku 20-44 lat i stanowi 24% zachorowań na raka w tej grupie wiekowej. W ciągu ostatnich 20 lat u 20-24 latków stwierdza się dwukrotny wzrost zachorowań! Wczesne wykrycie raka jądra (I stopień zaawansowania) to prawie pewne wyleczenie! Jesteś młody badaj jądra!

Jak?

  • Unieś lekko worek mosznowy dłonią, sprawdź kształt oraz wagę każdego z jąder.
  • Każde jądro weź delikatnie pomiędzy palec wskazujący i kciuk i starannie obmacaj. Bądź delikatny! Szukaj zgrubień, grudek lub guzków.
  • Zgrubienie na tylnych ściankach to najądrza – doprowadzają nasienie do członka. Powinny tam być
  • Regularne badanie pozwoli Ci poznać konsystencję jąder i ich wielkość, więc każda zmiana będzie łatwiejsza do wychwycenia.

Kiedy?

Raz w miesiącu poświęć 3 minuty na dokładne zbadanie jąder.

Przynajmniej raz w roku odwiedź urologa.

Co powinno zaniepokoić?

  • powiększenie lub obrzęk jądra
  • jakiekolwiek stwardnienie w jądrze; guz jest twardszy od prawidłowego miąższu
  • dyskomfort w mosznie lub podbrzuszu
  • pobolewanie jądra

Do kogo po radę?

Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy umów się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Czas odgrywa dużą rolę, więc nie zwlekaj, umów się od razu!

Kiedy być czujnym podwójnie?

  • jeśli u twojego ojca lub brata zdiagnozowano nowotwór jądra
  • jeśli po urodzeniu zdiagnozowano u ciebie wnętrostwo, czyli jedno lub obydwa jądra nie zeszły prawidłowo do moszny

Zrób to #dlaJAJ!

 

Grupa Kolarska WigRak

Członkowie grupy kolarskiej WigRak są amatorami, ale na koncie mają już doniosłe sportowe sukcesy. W ubiegłym roku zasłynęli zdobyciem wszystkich sześciu szczytów Korony Warszawy (między innymi Kopa Cwila, Górka Szczęśliwicka, Kopiec Powstania Warszawskiego). Teraz podejmą zupełnie nowe wyzwanie, jakim jest przejechanie całej trasy Tour de Pologne na kultowych polskich rowerach składakach typu Wigry. 73. Tour de Pologne rozpocznie się w Radzyminie, a zakończy w Krakowie, natomiast kolarze będą mieli do pokonania ponad 1000 kilometrów. WigRak będzie miał nieco ułatwione zadanie, bo nie będzie pokonywał rund w miastach etapowych, ale nie zmienia to faktu, że cel i tak jest niezwykle ambitny. Członkowie grupy twierdzą, że jest to możliwe, pomimo długiej i wyczerpującej trasy, morderczych przewyższeń oraz barier technologicznych, jakie stawia przed nimi sprzęt, który wybrali.

Cele wspólnej akcji Fundacji i Tour de Pologne są dwa. Pierwszy jest charytatywny i polega na zbieraniu funduszy na Fundację Rak’n’Roll, a drugi edukacyjny, promujący profilaktykę raka jąder. Grupa WigRak chce udowodnić, że każdy może postawić sobie ambitny cel i go realizować niezależnie od posiadanego sprzętu i innych barier. Wspólna inicjatywa Tour de Pologne i fundacji ma również za zadanie promocję podróżowania rowerem po Polsce, a także wyciągania z piwnic starych i zakurzonych rowerów i ich renowacji. Bo przecież jeździć można na wszystkim.

Więcej szczegółów na temat akcji i jej przebiegu znajduje się na Facebooku: WigRak Więcej na raknroll.pl