Będą zmiany na liście leków refundowanych.

Ministerstwo Zdrowia od 1 lipca planuje wprowadzić korekty.

Zadowoleni będą pacjenci chorzy na stwardnienie rozsiane oraz pacjentki cierpiące na raka piersi. Pojawiły się też nowe leki dla chorych na czerniaka i białaczkę.  

W porównaniu z poprzednim wykazem, na lipcowej liście znajdzie się 107 nowych pozycji – 57 leków i 17 wyrobów medycznych dodano do listy aptecznej. W katalogu chemioterapii pojawiło się 10 nowych produktów leczniczych. Do programów lekowych dodano w sumie 23 nowe leki. Dotychczasowe wskazania zostały rozszerzone w przypadku 68 pozycji.

W ramach programów lekowych refundacją zostaną objęte dwa nowe leki: Tecfidera (dimethylis fumaras) Plegridy (Peginterferonum beta-1a) na stwardnienie rozsiane. Na wykazie znalazły się też dwa leki dla chorych na czerniaka i jeden stosowany w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej.

Dla pacjentek z rakiem piersi dobrą wiadomością jest dodanie do listy refundacyjnej herceptyny (Trastuzumabum) podawanej podskórnie. Od dawna czekały na taką decyzję resortu, do tej pory dostępna była wyłącznie dożylna wersja leku. Od 1 lipca br. podskórnie będzie też można leczyć pacjentów chorych na chłoniaki złośliwe. Do programu lekowego „Leczenie raka piersi” dodano także nowy lek Perjeta (Pertuzumabum).

W katalogu chemioterapii znalazł się Erwinase (Crisantaspasum), stosowany w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej. Na listę weszły też dwa zamienniki refundowanych już leków przeciwnowotworowych.

Do listy aptecznej dodano dwie nowe pozycje – lek przeciwalergiczny i stosowany w leczeniu POChP. Pojawiły się też dwa odpowiedniki dotychczas refundowanych leków, stosowanych w leczeniu dróg żółciowych, raka prostaty i raka piersi.  

Wszystkie te zmiany zostały zapisane w projekcie listy refundacyjnej, którą właśnie opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Wykaz zacznie obowiązywać od 1 lipca br.

 

Źródło: mz